3D ve 4D ultrasonlar isteğe bağlıdır. Bunlar standart doğum öncesi testler değildir.  Normal ultrason gibi, 3D ve 4D ultrasonlar da bebeğinizin rahminde bir görüntüsü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Farklı olan şey, 3D ultrasonların bebeğinizin üç boyutlu bir görüntüsü oluşturması ve 4D ultrasonografilerin bir film gibi canlı bir video efekti oluşturması, bebeğinizin gülümsemesini veya esnemesini izleyebilmeniz.

Ebeveynler genellikle 3 ve 4 boyutlu ultrason istiyorlar. Bebeğinizin yüzünü ilk kez görmenize bu ultrason yöntemleri izin veriyor. Bazı doktorlar 3D ve 4D ultrason gibi, çünkü yarık damak gibi standart bir ultrasonda görünmeyebilecek bazı doğum kusurlarını gösterebilir.

Araştırmalar, 3D ve 4D ultrasonların güvenli olduğunu önermektedir. Artı, görüntüler doktorların bebeğinizle ilgili bir sorunu bulmasına yardımcı olabilir ve size açıklama yapmalarını kolaylaştırır.

Doktoru daha önce ziyaret ettiyseniz, muhtemelen zaten bir 2D (iki boyutlu) ultrason deneyimlediniz demektir. Bu muayene için vücudunuza ses dalgaları gönderen karnınıza veya vajinanızın üzerine bir çubuk (dönüştürücü) yerleştirilir. Dalgalar iç organları ve sıvıları atlar ve bir bilgisayar, bu yankıları bir ekranda fetüsün iki boyutlu bir görüntüsüne (veya kesit görünümü) dönüştürür. Doppler fetal ultrason ile uygulamanız karnında özel bir jöle yardımı ile fetal kalp atışlarının sesini yükseltmek için elle tutulan bir ultrason cihazını kullanır. Her ikisi de heyecan verici ve büyülü anlardır.

Yeni 3D ultrason muayeneleri ile, çoklu iki boyutlu görüntüler çeşitli açılardan alınır ve daha sonra üç boyutlu bir form oluşturacak şekilde bir araya getirilir. Örneğin, sadece bebeğnin yüzünün profil görünümünü görmemek yerine, tüm yüzeyi görebilirsiniz (normal bir fotoğrafa benziyor). 4D ultrason muayenesi benzer ancak görüntüde bir hareket gibi bir hareket var, bebeğinizin gerçek zamanlı olarak yaptığı şeyler var (gözlerini açıp kapamak ve baş parmağını emmek gibi).

Neden yapılır?

Doktorlar, gebeliğiniz boyunca 2D ve Doppler ultrasonlarını fetüs incelemek, amniyon sıvısını değerlendirmek ve doğum kusurlarını aramak için kullanıyorlar. Daha detaylı 3B ve 4D ultrasonlar gebelik sırasında, yarık dudak ve omurilik sorunları gibi şüpheli fetal anomalileri yakından incelemek veya spesifik bir şeyi izlemek için yapılır. Bu taramalar rutin prenatal muayenelerin bir parçası değildir.

Ultrason teknolojisi

Ultrason tarama, internal fetal anatomi görüntülerinin sağlanmasında önemli bir klinik araçtır. Vücutta dilim görüntüleri üretmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullandığı için sonografi de denir. Ultrason dalgaları yayan bir dönüştürücü veya prob, dalgaların deriden düzgün şekilde geçmesini sağlamak için iletken jelin ince bir katmanı ile kaplandıktan sonra deriye yerleştirilir. Yayılan ultrason dalgaları, dalgaların karşılaştığı farklı yapılarla yansıtılır. Yansıyan dalgaların kuvveti ve geri dönmesi gereken zaman, bilgiyi görünür bir görüntüye çevirmek için temel oluşturur. Bu, bilgisayar yazılımı ile gerçekleştirilir.

Ultrason görüntülemenin diğer görüntüleme tekniklerine göre avantajları şunları içerir:

 • Fetüsün veya organların gerçek zamanlı görüntülenmesi.
 • İnvaziv olmayan.
 • Embriyo üzerinde toksik etkileri olan iyonlaştırıcı radyasyonu kullanmaz.
 • İnteraktif, operatörün probu hareket ettirerek farklı görüntüleme düzlemleri yakalamasını sağlar.

2D ultrason

Geleneksel ultrason tarama 2D’dir, yani tek bir düzlemde ultrason dalgaları gönderir ve alır. Yansıyan dalgalar daha sonra bu düzlem boyunca fetusun düz, siyah-beyaz görüntüsünü sağlar. Dönüştürücünün hareket ettirilmesi çok sayıda görüntüleme düzlemini mümkün kılar ve doğru düzlem elde edildiğinde, monitör üzerindeki görüntü ile kararlaştırıldığı gibi, kayıttan bir durağan film geliştirilebilir. Şimdiye kadar fetal anatomi ve morfolojinin detaylı değerlendirilmesinin çoğu 2D ultrason kullanılarak yapılmıştır.

3 boyutlu ultrason

Ultrason teknolojisinin daha da geliştirilmesi hacim verilerinin elde edilmesine yol açtı, diğer bir deyişle, birbirlerine biraz farklı açılarda yansıyan dalganın neden olduğu hafif farklı 2D görüntüler. Bunlar daha sonra yüksek hızda bilgi işlem yazılımı ile entegre edilir. Bu, 3 boyutlu bir görüntü sağlar. 3D ultrasonun ardındaki teknoloji görüntü hacmi veri toplama, hacim verileri analizi ve nihayet hacim gösterimi ile uğraşmak zorundadır.

Hacim verileri üç teknik kullanılarak elde edilir:

 • Sondanın serbest hareketleri, pozisyon sensörleri olsun veya olmasın görüntüleri oluşturmak.
 • Prob başlığına monte edilmiş mekanik sensörler.
 • Çok miktarda veri elde etmek için tek bir süpürme kullanan matris dizi sensörleri. Bu, art arda alınan bir dizi 2B çerçeve içeriyor. Veri analizi daha sonra 3 boyutlu bir görüntü sağlar. Operatör daha sonra herhangi bir görüş veya ilgi düzlemi çıkarabilir. Bu yapıları morfoloji, boyut ve birbirleriyle olan ilişkileri açısından görselleştirmeye yardımcı olur.

Veriler, düzlemsel bir 3D görüntü oluşturmak için boşlukları dolduran bilgisayarlı bir süreç olan çok düzlemli biçim veya görüntülerin oluşturulması kullanılarak gösterilebilir. Ayrıca, 3D ya da 4D veri setinden enine düzlemde çok sayıda paralel dilimin görüntülenmesine olanak tanıyan bir tomografik mod da bulunmaktadır. Çok düzlemli format, operatöre birkaç 2D düzlemi aynı anda değerlendirmenize olanak tanır. Üç dikey planın (X, Y ve Z) kesişim noktasını temsil eden bir referans noktasını kullanarak, taranan hacim içindeki herhangi bir düzlemde bir görüntü elde etmek için serbestçe hareket ettirilebilir.

Böylece, örneğin, cenin kalp görselleştirilmesi sırasında, operatör, referans noktası hareket ettirerek, dört oda, üç damar veya herhangi bir diğer ilgi düzlemi, klasik fetal kalp görüntüleri herhangi çağırmak mümkün. Bu format, gri skala, renkli Doppler veya güç Doppler kullanılarak görüntülenebilir. Doppler ayarları çeşitli odacıklar ve valfler vasıtasıyla kan hareketini göstermeye yardımcı olur.

Avantajları

Sanal düzlemlerin kullanılması, 2D görüntüleme ile elde edilemeyen görüşlere izin vererek fetal kalp yapılarının daha iyi görselleştirilmesine yardımcı olur, muhtemelen% 6’lık kusur tespit etme şansı ekler.

 • Yarık dudak gibi fetal yüz hatalarının teşhisi.
 • Fetal iskelet ve sinir tüp defektlerinin teşhisi.
 • Standart uçak görselleştirme için daha az zaman.
 • Ortak fetal anomalilerin teşhisi için operatör becerisine ve tecrübeye daha az bağımlıdır.
 • Kaydedilen ses verileri, daha iyi teşhis için uzaktan uzman incelemesi için kullanılabilir.
 • 3D ultrason, planlanan 18-20 haftalık tarama sırasında fetüsün yapısal konjenital anomalilerini tanımlamada yardımcı olabilir.

4D ultrason

3D görüntüleme, fetal yapıların ve iç anatominin statik 3D görüntüler olarak görselleştirilmesini sağlar. Bununla birlikte, 4D ultrason, görüntülerin canlı akan videosunu eklememizi sağlar, fetal kalp duvarının veya vana hareketini veya çeşitli damarlarda kan akışını gösterir. Dolayısıyla canlı hareketle 3D ultrasona dönüşür. Ya 20-30 hacim hızla elde eden bir 2D transdüser ya da bir matris dizi 3D transdüseri kullanır.

4D ultrason, vücudumuzun çeşitli hareketli organlarının hareketini incelememizi sağlarken, 3B ile aynı avantajlara sahiptir. Klinik uygulamaları halen araştırılmaktadır. Günümüzde çoğunlukla fetal hatıra videoları sunmak için kullanılır, çoğu tıbbi gözlemci sitesi tarafından cesareti kırılmış bir kullanım.

Bunun nedeni, düzensiz merkezlerin bunu eğlence ultrasonları olarak sunmasıdır. Bu tür uygulamalar, teşhis görüntülemenin tıbbi kullanımını düzenleyen ALARA (Uygun Olarak Düşük Olarak Düşük) ilkesini ihlal etmektedir.

Tıbbi olmayan kullanımın dezavantajları şunlardır:

 • Makineler fetüs üzerinde potansiyel yan etkileri olan normalden daha yüksek seviyelerde ultrason enerjisi kullanabilir.
 • Ultrason seansları uzayabilir.
 • Onaylanmış veya eğitimsiz operatörler, kanunen onaylanması zorunlu olmadığından, kaçırılmış veya yetersiz tanıya neden olabilir.
Ultrasonun yan etkileri

Teşhis düzeyindeki ultrason, dokularda kavitasyona veya küçük gaz ceplerine neden olma potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda dokunun hafif ısınmasına neden olur. 20 yıllık ultrason kullanımı üzerinde anlamlı sağlık sonuçları izlenmezken, tıbbi endikasyonlar dışındaki için düzenlenmemiş ultrason kullanımı önerilmemektedir. Bununla birlikte, fetal hareketlerin videolarının kaydedilmesi, tıbben belirtilen tıbbi personel tarafından yapılan inceleme sırasında ve ultrason enerjisine ek fetusa maruz kalmaya gerek kalmadan gerçekleşirse izin verilir.

3D / 4D ultrason avantajları
 • Fetal kalp tarama ve teşhisi için daha kısa zaman.
 • Tarama, uzman inceleme, uzaktan bölgelerdeki uzaktan teşhis ve eğitim gibi hacim verileri saklama.
 • Bebeğin ebeveyn bağını arttırdı.
 • Bebeğin gerçek zamanlı ve üç boyutlu olarak görülmesi sonucunda gebelik sırasında daha sağlıklı davranış.
 • Bebeğin formunu ve hareketini görselleştirdikten sonra babanın daha fazla desteği.
 • Özellikle yüz, kalp, ekstremite, sinir tüpü ve iskelet fetal anomalilerinin muhtemelen daha doğru tanımlanması.
Buna ek olarak, 2D ultrasonun faydalarını paylaşır, yani:
 • Fetal büyümenin değerlendirilmesi.
 • Fetal refahın değerlendirilmesi.
 • Plasental yerleşim ve değerlendirme.
 • Fetal kalp atışlarını görmek ve işitmek.
 • Doğum öncesi ailenin ve arkadaşlarının bebeği bağlayan bebeğin görüntülerini yakalama.

Dezavantajları

 • Pahalı makineler.
 • Çalıştırmak için daha uzun eğitim gerekiyor.
 • Edinilen hacim verileri, daha sonraki tüm uçakları etkileyecek her türlü cenin hareketinin varlığında daha düşük kalitede olabilir.
 • Fetal omurga taranmış alanın alt kısmında değilse, ses gölgeleri görünümü engelleyebilir.
GEBELİKTE 3D ULTRASON VE 4D ULTRASONLARIN GÜVENLİĞİ

Bebeğinizin kalp atışını duymak ve bebeğinizi harekete geçirmek için heyecan verici olan Doppler, 3D ve4D ultrasonlar, pratisyen hekim tarafından tıbbi sebeplerden dolayı gerekli görüldüğünde resmen önerilir. Bunun nedeni, ultrason teknolojisinin güvenliğini (Doppler, 2D, 3D ve 4D) değerlendiren çalışmalar karışık sonuçlar verir. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) uyarınca, ultrason vücuda girdiğinde dokuları biraz ısınır, bazı durumlarda vücut sıvıları veya dokularında küçük bir gaz duvarı oluşturabilir ve bunun uzun vadeli etkileri bilinmemektedir.

4 boyutlu ultrason nasıl yapılır?

Karın ultrasonu için, yatarsınız ve teknisyen karnınıza belirli bir alanına jel uygulayacaktır. Bu, ses dalgalarının taşınmasına yardımcı olur. Daha sonra teknisyen karnınıza karşı bir sondayı tutacak ve bir görüntü elde etmek için etrafında hareket edecektir.

Test Sonuçları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ardından, eve götürmek için fotoğraflar veya 4D filmin bir kopyasını alabilirsiniz. Doktorunuz herhangi bir şey olağandışı görünüyorsa size söyleyecektir. 3D ve 4D ultrasonların bebeğinizle ilgili sorunları teşhis etmek için genellikle kullanılmadığını unutmayın. Ayrıca, ticari bir merkezde ultrason almak tıbbi bakımın yerine geçmez. Orada çalışan insanlar, sorunları teşhis etmek veya ekarte etmek için nitelikli olmayabilir. 3D ve 4D ultrasonlar isteğe bağlıdır.

Bu Test İçin Diğer İsimler

Sonogram, abdominal ultrason, abdominal sonogram

Buna benzer testler

Ultrason (standart), seviye II ultrason

1. Adım: İyi Bir 2 Boyutlu Görüntü Öğrenme ve 4D Görüntüleme

Her şey burada başlıyor. İyi bir 2D görüntü olmadan, iyi bir 4D görüntü elde edemezsiniz. Neyse ki, makineniz sizin için ilk adimi atar: Her makinede, iyi bir 2D görüntü için makine ayarlarını otomatik olarak en iyi duruma getiren ayarlar bulunur. Bu ayarlar, sonlandırma için uygulama ayarlarınızda bulunur.  Probun konumlandırılması ve bebeğin bulunması konusunda biraz bilgiye sahip olduğunuzu varsayarsak, bebeğin profilinde iyi bir 2D görüntü elde etmek istersiniz.

4D için iyi bir 2D görüntü nedir?

İyi bir “bebek yüzü” görüntüsü üreten ideal 2D görüntü aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Bebeğin profili probla karşı karşıya. Bu, burnun yukarıya doğru gelmesi gerektiği anlamına gelir. Deneyimli sonografcılar arasında ortak bir hata, gözlerin iki yörüngesini 2D görüntüsünde göstermektir . Ancak, 4D’de bebeğin kulağının 4 boyutlu bir görüntüsü oluşturan bebeğin yüzünün kenarını (profilini) oluşturacak bir görüntü oluşturacaktır.
 • Bebeğin yüzünün önünde sıvı var. Bu yüzü izole etmek çok önemlidir.
 • Bebeğin yüzünün önünde engel yok. Buna eller, ayaklar, göbek kordonu, plasenta vb dahildir. Bir şey yüze dokunursa, muhtemelen 4D görüntüsünün bir parçası olur ve sanki yüzün bir parçası gibi görünür.
 • Bölgede eller, kollar ya da ayaklar yok. Ultrason dalgaları kemiğe çok iyi nüfuz edemez, bu nedenle yüz ile dönüştürücü arasında herhangi bir uzantı varsa, yüz üzerinde gölge benzeri bir görüntü oluşturur veya yüzün görüntüsünü tamamen engeller.
Ters çevrilmiş bir görüntü, bebeğin yüzünün tanımlanmasını zorlaştırabilir

Aradığınızı görmezseniz, görüntüyü ters çevirmeyi deneyin, çünkü bebeğin yüzü baş aşağı olabilir. Bebeğin köşe konumunda ve prob doğru şekilde yönlendirildiğinde, her seferinde görüntünün ters çevrilmesi gerekecektir. İster invert olsun veya olmasın, bebeğin pozisyonuna ve prob yönüne tamamen bağlıdır. Bebeğin mükemmel şekilde konumlandırılmasına rağmen, resminin hala zayıf olması mümkündür. Makinenin en iyi 4D resimlerini mümkün hale getirmesine izin vermek için doğru ayarları almak çok önemlidir ve çoğu zaman fabrika varsayılanları çok iyi değildir.

Sık Karşılaşılan Sorunlar

 • 3D ve 4D taramaları 2D taramalar kadar güvenli kabul edilir, çünkü görüntüler bir resme dönüştürülen iki boyutlu görüntü bölümlerinden oluşur. Bununla birlikte, uzmanlar, yalnızca fotoğraflar için 3B veya 4B taramaları bulunmasını önermez; çünkü bu, bebeğinizin tıpta gerekli olduğundan çok daha fazla ultrasonla karşılaştığınız anlamına gelir. Bazı özel ultrasonlar, 45 dakikadan bir saate kadar sürebilir; bu, önerilen güvenlik sınırlarından daha uzun olabilir.
 • Bununla birlikte, 3D ve 4D taramaları bilinen bir anormallik hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir. Bu taramalar farklı açılardan daha fazla ayrıntı gösterebileceğinden, yarık dudakların teşhisinde yardımcı olabilirler. Bu, doktorların doğumdan sonra onarı planlamasına yardımcı olabilir.
 • 3D tarama da kalp ve diğer iç organlara bakmak için yararlı olabilir. Sonuç olarak, bazı fetal tıp birimleri 3B taramaları kullanır, ancak tıbben gerekli olduklarında.
 • Taramaların güvenli olmadığını ve çoğu annenin-onlardan güvence elde edebileceğini gösteren hiçbir kanıt bulunmuyor. Bununla birlikte, herhangi bir ultrason taraması, mümkün olan en kısa sürede ve en düşük yoğunlukta, yalnızca eğitimli bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.
 • 26 haftadan önce bebeğinizin cildinin altında çok az yağ vardır, bu yüzden yüzündeki kemikler baştan sona gösterecektir. 30 hafta sonra, bebeğinizin başı pelvisinizde derinleşebilir, bu nedenle yüzünü göremeyebilirsiniz.
 • Plasenta anteriyor plasenta olarak bilinen rahminizin (uterus) önündeyse, 28 hafta beklerseniz bebeğinizin en iyi görüntüsünü alırsınız.